Objawy -

Ciąża

objawy.org.pl
Do objawów ciąży pozamacicznej należą: opóźnienie się miesiączki, nudności, zmęczenie, bóle podbrzusza o charakterze kolki, niespodziewane krwawienie z pochwy, bladość, pocenie się i uczucie omdlenia, ostry ból ramienia, zawroty głowy oraz wstrząs wywołany nagłym napływaniem i odpływaniem krwi.

ciąża pozamaciczna zawsze jest niebezpieczna, ponieważ nieuniknione jest rozdarcie jajowodu przez rosnący płód. To prowadzi do krwotoku i wstrząsu, zakażenia narządów płciowych i zapalenia otrzewnej. Przy braku interwencji medycznej może dojść do zapaści i śmierci.

Jeżeli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że możesz być w ciąży pozamacicznej, natychmiast zgłoś się do lekarza. W jej przypadku nie możesz polegać na testach ciążowych, wykonanych w domu, a więc nawet gdy wynik jest ujemny, nie odkładaj wizyty u ginekologa. W celach diagnostycznych, zastosuje on ultrasonografię, gdy pojawią się wątpliwości co do testu. W razie ciąży pozamacicznej konieczna będzie operacja. Przed zabiegiem, specjalista wykona laparoskopię, a następnie usunie rozwijający się płód, łożysko oraz uszkodzone fragmenty tkanek. Czasami bywa konieczne usunięcie jajowodu i jajnika. Jeśli ciąża przerwała jajowód, trzeba go się go pozbyć, aby zahamować krwotok.

Nie można wykluczyć także powikłań. Nawet jeśli zdoła się uratować jajowód, w procesie jego gojenia mogą wystąpić blizny i zniekształcenia. Gdy dojdzie do jego zrośnięcia, ciąża po tej stronie będzie w przyszłości niemożliwa. Szanse na ponowne zajście w ciążę maleją po usunięciu jajowodu.


Pozostałe tematy: